NAZİLLİ BELEDİYESİ’NDEN ‘ÇOCUK EVİ’

NAZİLLİ BELEDİYESİ’NDEN ‘ÇOCUK EVİ’
Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğünün Çocuk Evleri Projesine destek veren Nazilli Belediyesi, 5 adet Çocuk evi açtı.

Nazilli Belediyesi tarafından döşenen Çocuk Evleri, İsabeyli 80. yıl Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme yurdunda kalan 0-18 yaş grubundaki korumaya muhtaç 30 çocuğa sıcak bir yuva sağlayacaklarını belirten Başkanı Alıcık; “Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğünün projesi olan Çocuk Evi projesini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu projeye verdiğimiz destek ile amacımız çocuklarımıza en başta sıcak bir ev ortamın sağlanması, temel gereksinmelerinin karşılanması, toplu yaşamın getirdiği olumsuzlukları yaşamadan çocukların kendine güvenli, geleceğe umutla bakabilen bireyler olarak yetişmeleridir. Burada büyüyen kimsesiz çocuklarımızı aile ortamında yetiştirmeye çalışacağız, çocuklarımız için hem psikolojik hem sosyal gelişimi açısından avantaj olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“SOSYAL BELEDİYECİLİĞİN GEREĞİ”

Sosyal Hizmetler Müdürlüğünce koruma altına alınan çocukların topluma kazandırılması ve toplumla iç içe yaşması için çocuk evi projesini faaliyete geçirdiklerini ifade eden Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık; “Sosyal hizmetler Müdürlüğü bünyesinde koruma altına alınan çocukların toplu yaşamın gerektirdiği olumsuzlukları yaşamadan, temel ihtiyaçlarının giderilmesi, toplumla iç içe arkadaşlık, aile, komşu, mahalle gibi sosyal konuları da bilen fertler olarak çocuklarımızın topluma kazandırmak amacıyla açılan 5 Çocuk Evinde, çocuk gelişimi mezunu 15 öğretmenimiz görev alırken, 30 çocuğumuz kalacak. Önümüzdeki yıllarda ihtiyaca göre bu sayıyı artırmayı hedefliyoruz” dedi.

“30 ÇOCUK EVDE BAKILACAK”

Sosyal Hizmetler Müdürlüğünün, toplumla iç içe ve toplumun gerçeklerini bilerek ayakları üstüne basabilen bir gençlik yaratmak istediğini ifade eden İlçe Sosyal Hizmetler Müdürü İsmail Oktay; “Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğünce 2000 yılında hayata geçirilen ve çocuğun yüksek yararı açısından gerekli olan 'Çocuk Evleri' ile; her ilin sosyal-kültürel ve fiziksel yapısı, çocuk yetiştirmeye uygun bölgelerinde, tercihen il merkezinde, okullara ve hastanelere yakın bağış olarak alınan ve özellikle lojman olarak kullanılan apartman dairesi veya müstakil dairelerde 0-18 yaş grubu 6-8 çocuğun bir ev ortamı yaratılarak korunma ve bakım altına alınan çocukların bedensel ve psiko-sosyal gelişimlerinin, eğitimlerinin ve bir meslek sahibi olarak topluma yararlı kişiler olarak yetiştirilmelerinin sağlaması hedeflenmiştir. Uygulamanın son derece başarılı olması, sağlıklı, kendine güvenli, kendisiyle barışık çocuklarımızın yetişmesi sonucu bu hizmet 2005 yılı içerisinde yaygınlaştırılmaya başlamıştır. Çocuk evlerinin yaygınlaştırılması için kamu ve gönüllü kuruluşlar ile işbirliği protokolleri de yapılmakta olup, Şubat 2011 verilerine göre 348 çocuk, evinde hizmet verilmektedir. Genelliklerde illerde ve İzmir-Ankara-İstanbul gibi illerin ilçelerinde bulunan Çocuk Evleri’nin Nazilli’de de uygulanmasından dolayı çok mutluyuz. Aydın’ın ardından ilçelerinde ilk kez 0-18 yaş arası korunmaya muhtaç çocuklara hizmet vermesi amaçlanan 5 ev, Belediyemiz tarafından kiralandı. Daha sonra bu evlerin hizmete başlaması için Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü ile protokol imzalanarak evlerin onayı gelinceye kadar kiraların ödenmesi, evlerin tefrişatlarının yapılması Belediyemizce yapılmıştır. 30 çocuğun evde bakılması ve onların mutlu olması için çalışarak, bizlere büyük destek veren Nazilli Belediyesine çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

“NAZİLLİ BELEDİYESPOR FORMASI HEDİYE ETTİ”

Nazilli Belediyesi’nin ‘Sosyal Belediyecilik’ alanında üzerine düşeni yaptığının altını çizen Alıcık, “Sosyal belediyecilik anlayışını en üst seviyeye çıkararak, sistemli çalışma ile arzuladığımız başarıyı yakalıyoruz. Klasik belediyeciliğin dışına çıkarak sosyal belediyecilik alanında hizmetlerimizle vatandaşa yönelik çalışmalarız devam edecek” dedi. Başkan Alıcık, Çocuk Evlerini ziyareti sırasında evlerde kalan çocuklara ise Nazilli Belediyespor forması hediye etti. Alıcık, çocuk evlerinde kalan çocuklara, Nazilli Belediyespor’un başarılarını ve bu sezonki başarısını anlattı.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Nazilli Adalet | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 256 312 13 43 Faks : 0256 313 39 33