01 Mayıs 2016 Pazar

CHP’lilerden muhtarlara özel ilgi

CHP Nazilli İlçe Başkanı Cavit Yenipazarlı’nın ev sahiplinde Sümer Park Lara Restaurantta düzenlenen kahvaltıya CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, CHP Aydın Milletvekilleri Prof.Dr. Metin Lütfi Baydar ve Osman Aydın ile Yenipazar Belediye Başkanı Yüsran Erden, Kuyucak Belediye Başkanı A.Ulvi Akoğlu, CHP İl Başkanı Barkan Kalınomuz, İl Genel Meclis Üyesi Necmettin Ünüvar, Belediye Meclis Üyeleri, İl ve İlçe yönetim kurulu üyeleri ile 75 köy ve mahalle muhtarı katıldı.
Mahalle ve köy muhtarlarının kahvaltıya gelmelerinden dolayı kendisini onurlandırıp, şereflendirdikleri için muhtarlara teşekkür ederek konuşmasına başlayan CHP Nazilli İlçe Başkanı Cavit Yenipazarlı; “2014 yerel seçimlerine yönelik köylerimiz başta siz muhtarlarımız olmak üzere hemşerilerimizi ziyaret ettik. Köy halkına AKP’nin çıkarmış olduğu Büyükşehir yasası ile ilgili bilgiler verdik. 2014 de yapılacak yerel seçimlerin bu yasa ile birlikte köy muhtarlarının bütün yetkilerinin elinden alındığını, köy tüzel kişiliklerinin ortadan kaldırıldığını ifade ettik. Bu sebeple yerel yönetimleri elimize aldığımızda, Nazilli Belediye Başkanlığını kazandığımızda, Nazilli Belediyesi’ne Cumhuriyet Halk Partisi bayrağını astığımızda bu Büyükşehir yasasının getirdiği bütün eksiklikleri, aksaklıkları Cumhuriyet Halk Partisi olarak yok edeceğimize söz vermiştim, bu sözümü tekrar ediyorum. 2014 yerel seçimleri AKP’ye bir tokat olsun, bir şamar olsun. Cumhuriyet Halk Partisi’nin de genel seçimleri alması yönünde bir başlangıcı olsun istiyorum. Bu nedenle bana verdiğiniz için siz muhtarlarımıza teşekkür ediyorum. Belediye Başkanlığı seçimini hep birlikte, omuz omuza mücadele ederek kazanacağız ve Cumhuriyet Halk Partisi bayrağını Belediye Binası burçlarına asacağız” dedi.

“PAZAR GEL GÖR DEDİ”

CHP Aydın İl Başkanı Barkan Kalınomuz ise konuşmasına geçtiğimiz hafta içerisinde İlçe Başkanı Cavit Yenipazarlı ile yaptığı diyaloğu anlatarak sürdürdü; “Geçtiğimiz hafta Cavit Başkanıma Nazilli’de seçimi nasıl kazanırız diye sordum. Kendisi bana Pazar günü gel de gör dedi. Ve bugün burada 75 köy muhtarımız burada. Sanki Nazilli’de seçimler yapılmış ve bitmiş gibi burada duruyor. Hepinize geldiğiniz için teşekkür ediyorum. 2014 Mart ayında yapılacak seçim klasik bir yerel seçim değildir. Meclis Üyesi’nin, Belediye Başkanı’nın veya Büyükşehir Belediye Başkanın seçileceği klasik bir seçim değildir. 2014 Mart ayındaki seçim köylüsünü yok sayan, muhtarını yok sayan, vatandaşını ekonomik açıdan düşüren, ülkesini pazarlayan, bölücü terör örgütüyle masaya oturan AKP’ye karşı Nazilli’de ve Anadolu’da verilen mücadelenin başlangıcıdır. Bu noktada 2014 yerel seçimlerinde buradaki yürekli 75 muhtarımızla beraber yerel seçimleri kazanacağımızdan hiçbir şüphemiz yoktur. Sizler bize emanetsiniz, bizlerde size Nazilli İlçe Örgütümüzü emanet ediyoruz. 2014 Mart yerel seçimlerimiz buradaki muhtarlarımızla beraber yürüyeceğimiz şanlı zafer yürüyüşümüzün başlangıcıdır” şeklinde konuştu.

“2014 İKTİDARDAN KURTULMAK İÇİN IŞIK YAKMA SÜRECİDİR”

Önümüzdeki süreçle ilgili olarak ilçe başkanlığının düzenlediği kahvaltıya katılma cesareti gösterdikleri için mahalle ve köy muhtarlarına teşekkür ederek konuşmasına başlayan CHP Aydın Milletvekili Osman Aydın; “Önümüzdeki süreç hakikaten bizim için çok önemli. Çünkü bugün 10 yıldır özellikle bölge halkımıza çiftçimize, köylümüzü büyük bir zorluk, büyük bir ekonomik çıkmaz içerisine sokan iktidardan kurtulmak için ışık yakma sürecidir. Önümüzdeki süreçte bizlere düşen çok büyük görevler var. Bütün muhtarlarımız bugünkü iktidarın yaptığı işlerden, icraatlarından memnunsak devamına karar verelim. Ama bugünkü iktidar eğer bizleri banka kapısına muhtaç hale getirdiyse, bundan nasıl kurtulacağımızı bilemez hale getirdiyse mutlaka bugünkü iktidardan kurtulup gerçekten ürettiğimiz ürünün, alın terimizin değerini verecek iktidarın yolunu açmamız lazım. O da 2014 deki yerel seçimlerde bu konuda büyük özveri içerisinde olmamız gerekiyor. Kişisel bencil çıkarlarımızı bir kenara bırakıp ortak çıkarlar için bir oluşum etrafında olmamız gerekiyor” dedi.

“TÜRK MİLLETİ LAFININ NERESİ BATIYOR SANA”

CHP Aydın Milletvekili Prof.Dr. Metin Lütfi Baydar; “AKP dediğimiz bu hükümet Recep Tayip Erdoğan dediğimiz bugünkü Başbakan 10 yıldır meğerse bunların desteğiyle, terör örgütünün desteğiyle ayaktaymış bizim haberimiz yokmuş. Bir ulusal gazetede yayınlanan tutanaklara baktığımızda Apo diyor ki 10 yıldır ben iktidar yaptım onu diyor. Benim sayemde ayakta duruyor CHP’nin önünü ben kestim diyor. Bunu tutanaklardan okuyoruz. Ondan sonra bir barış gelecek diye Türkiye’ye bir kardeşlik gelecek havalarıyla bir 21 Mart Nevruz kutlaması yapıyorlar. Kutlama alanında maalesef bir tane Türk Bayrağı yok. Bayrak ne demektir arkadaşlar. Bayrak öyle kırmızı beyaz bir şey değildir. Ayyıldızlı Al bayrağımızın bir anlamı var. Cumhuriyet bundan 90 yıl önce o kurtuluş savaşıyla kurulurken, Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının o savaşlar sırasında şehit olmuş, mu memleketin bu vatanın bir santimetresini vermemek için şehit olmuş askerlerimizi yansıtır. Bu bayrak kutsal bir şeydir. Öyle yere bırakılacak ya da asılmayacak bir şey değildir. Bu vatanın her yerinde şerefle asılacaktır. Bizim kutsallarımız, emanetlerimiz vardır. Bu emanetlere sahip çıkamadığımız zaman o kurtuluş savaşını yapan Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları, şehitlerimiz huzur-u mahşerde iki elleri yakamızda olur bunu unutmayalım. Yine bir laf tutturmuşlar. Diyorlar ki anayasadan Türk Milleti kavramı çıkacakmış. Kardeşim bu Türk Milleti lafının neresi batıyor sana. Neresi batıyor da anayasadan çıkartmak istiyorsun. Türk milleti ırka, soya, sopa dayalı bir kavram değildir. Türk Milleti kavramı bir şemsiyedir, bir ulus devletidir. Bir ırk, soy, sop içermez. Burada balkanlardan gelen Arnavut’u, Bosnalısı, Kafkasyadan gelen Çerkezi, Gürcüsü, Bu Anadolu’daki Yörüğü, Türkmeni, Lazı, Kürdü hep beraber insanların oluşturduğu Osmanlı’dan sonra Anadolu da yaşayan insanların ortak adıdır. Bize dünyanın her yerinde Türkler derler. O yüzden bu toprakların üstünde yaşayan herkesin etnik kökeni kendisinin şerefidir. Ama Türk Milleti lafının ne anayasadan çıkartılmasına ne de Türk Bayrağımızın ülkemizin her yerinde dalgalanmasının engellenmesine asla müsaade etmeyeceğiz. AKP, Atatürk’ün o gençliğe hitabesindeki söylediği gibi gaflet ve dalalet içerisindedir. O yüzden gün seferberlik zamanıdır, gün bir araya gelme zamanıdır, gün saflarımızı belirleme zamanıdır. Türkiye artık eskisi gibi sağ-sol, dinci-laik gibi ayrımları bir kenara bırakmıştır. Türkiye’de artık iki temel ayrım vardır. Bu ayrımın bir tanesinde vatanın bölünmez bütünlüğünden yana olanlar, egemenlik kayıtsız şartsız Türk Milletinindir diyenler var. Diğer tarafında da Türk toprağını, vatanını bölmek isteyenler. Yurt dışındaki emperyal güçlere peşkeş çekmek isteyenler vardır” dedi.

“MUHTARLAR ÜVEY EVLAT OLMUŞTUR”

Nazilli’nin mahalle ve köy muhtarlarını kahvaltıda buluşturduğu için ilçe örgütünü tebrik ederek teşekkür eden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ise; “Muhtarlık demokrasilerde en küçük birim olan insanların dayanışma kültürünü yaşadıkları en küçük birim olan mahallenin veya köyün yöneticisi, kanaat önderi, amiri, babası, dert ortağı, her türlü sıkıntıda vatandaşının, köylüsünün yada mahallesindeki hemşerisinin sıkıntısına koşan en önemli unsurudur. Demek ki muhtarlık halk egemenliği diye tarif ettiğimiz demokrasinin en temel kurumudur. Böylesine önemli bir kurumun, AKP iktidarı döneminde hangi hale geldiğini görüyoruz. 10 yıllık AKP hükümeti döneminde demokrasinin en önemli, en temel unsuru olan muhatlar, her fırsatta demokrasi diyen Recep Tayip Erdoğan tarafından üvey evlat olmuştur.”

“MUHTARLAR SOSYAL GÜVENLİKTEN YARARLANACAK”

Demokrasinin en temel birimi olan muhtarlıklar, bizim iktidarımızda baş tacı edilecektir diyen Milletvekili Tezcan; “Siz muhtarlarımız Cumhuriyet Halk Partisinin gözünde devletin oradaki temsilcisi değilsiniz, halkın devlet nezdindeki temsilcisisiniz. Bu bir anlayış değişikliğidir. Muhtarlara nasıl baktığımızın göstergesidir. Sizler halkın temsilcisisiniz, bizler size böyle bakıyoruz. Ayrıca şunun müjdesini veriyorum. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında mahalle muhtarlıkları da dahil muhtarlıkların bütün giderleri kırtasiye ve kira giderleri dahil olmak üzere devlet tarafından karşılanacak, muhtarlar boynu bükük gezmeyecek. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında emek veren, çalışan, halkın temsilcisi olan muhtarlarımız gerçek temsil yetkisine sahip olacağını belirten Tezcan; “İstinasız olarak muhtarlarımız belediye meclisinde söz, karar, yetki ve oy hakkına sahip olacaklardır. İktidarımız döneminde muhtarlarımız mühür parasına muhtaç olmayacak. 6 bin olan göstergeyi 15 bine çıkaracağız ve hak ettiği ücretleri muhtarlarımız alacak. Ayrıca iktidarımız döneminde muhtarlarımız sosyal güvenlik konusunda primimizi ödeyebilir miyiz gibi bir düşünceye girmeyecek, ödemek için borç altına girmeyecek. Cumhuriyet Halk Partisi döneminde istisnasız tüm muhtarlarımızın sosyal güvenlik primlerini devlet karşılayacak, boynumuzun borcudur.”

“DEVLETİN MALI, BABANIZIN MALI DEĞİLDİR”

2014 seçimleri Türkiye’nin bütün açmazlardan kurtulacağı birinci anahtar olacağını belirten Tezcan; “Buradaki 75 muhtarımızın gözlerine baktığımda o parıltıyı görüyorum. İnşallah Türkiye’nin geleceğinin anahtarı sizlerin elinde olacak. Sizleri kutluyor, tebrik ediyorum. Nazilli örgütümüz bu işe hazır. 2014, Türkiye’nin geleceği için önemli bir seçim. Bizler sizlerden yetkiyi sadece AKP’yi göndermenin bir yöntemi olarak istemiyoruz. Bizler sizlerden yetkiyi Cumhuriyet Halk Partili yöneticilik, belediyecilik anlayışıyla buluşturmak, bu işi gerçekten halktan yana, hakça, adil, demokratik, üretken, eşitlik anlayışıyla olan sosyal demokrat belediyecilikle buluşturmak istiyoruz. O da Cumhuriyet Halk Partisi ile mümkündür. Yeni yerel yönetim yasası çıkardılar ve köylerin ortak mallarında göz koydular. Yani o köylerde atadan, babadan onlarca yıldır kullanılan yerlere göz diktiler. Şimdi oraları kendi kontrollerindeki belediyeler aracılığıyla o köylerin ortak mallarını alıp yandaşlarına peşkeş çekmenin peşindeler. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı olarak söz veriyorum. Aydın’da Büyükşehir belediyesini, Nazilli’de Nazilli Belediyesini aldığımız noktadan itibaren yani yerel yönetimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’ne yetkiyi verdiğiniz zaman köylerin ortak mallarına hiç kimse göz dikemeyecek. O köylüden başkasına kullandırmayacağız, peşkeş çektirmeyeceğiz. Aydın’da 17 belediyenin 12 tanesi Cumhuriyet Halk Partili belediye. Bizim Ankara’nın inayetine ve icazetine ihtiyacımız yok. Bizim Ankara’nın kalkıp da buradaki belediyeleri tehdit etme gücünü de onlarda göremiyorum. Duyuyorum ki iktidar milletvekilleri çevrede dolaşıyorlarmış ki yerel yönetimlerde iktidara yakın olan belediye başkanlarını seçin ki hizmet gelsin. Yok öyle şey. Bunu söyleyen iktidar partisi milletvekillerine sesleniyorum. Devletin malı, babanızın malı değildir. Devletin malını öyle istediğinize göre kullanamazsınız. Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanı gider devletteki hakkını, halkın gücünü arkasına alarak hizmeti Nazilli halkının önüne serer. Cumhuriyet Halk Partisi’nin anlayışı budur, biz size muhtaç değiliz. O’nun için iktidarın 10 yıldır hükümetin elinde olmasına rağmen belediyelerimizin neler yaptığına bakabilirsiniz. Hepsinin anlı ak, yüreği ak, iktidara minnet etmeden, halkın yanında belediye başkanlığının nasıl yapıldığını göstermektedir” dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan konuşmasının sonda ise; “İnanıyorum ki sizlerin desteğiyle 2014 Mart ayında Nazilli’de de bildiğiniz, tanıdığınız arkadaşımıza sandıkta yetkiyi vereceksiniz. Büyükşehir’de de sandıkta yetkiyi vereceksiniz. Nazilli’nin de yüzü gülecek, Aydın’ın da yüzü gülecek. Türkiye’nin de yüzü gülecek” şeklinde konuştu.

HABERİN GÖRÜNTÜSÜ HAZIRLANIYOR

Yorum Gönder

Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad :
Yorumunuz :