01 Mayıs 2016 Pazar

PAZAR'a kadarmış!

CERABRAL PALSY (Serebral Paralizi)/ BEYİN FELÇLİ (İnmeli) BİREYLER VE GEREKSİNİMLERİ

01 Mart 2010, 10:09

CP TANIMI: Doğum öncesi, doğum sırası ya da doğum sonrasında, (7-8 yaşa kadar) kas sistemi, yürüme, konuşma, yemek yeme…gibi etkinliklerimizi düzenleyen beyin bölgesinde, herhangi bir nedenle oluşan bir hasar sonucunda ortaya çıkan; hareket(devinim) ve duruş bozukluklarıdır. Bunlara ek olarak %50-60’ ında da zeka geriliği görülür.
CP NEDENLERİ:
·       Doğum incinmeleri %54.6
·       Doğuşta beyin kusuru %23
·       Doğum sonrası beyin incinmeleri (ateşli hastalıklar, kazalar, diğer.) %22.5
Görüldüğü gibi; beyin felci geçirenlerin %77.6’ sı doğum öncesi ve doğum sırasında oluşmaktadır.
CP/ZEKA İLİŞKİSİ: En çok görüleni olmasından dolayı, halk arasında “Spastik” olarak bilinen Serabral Paralizi; ilerleyici değildir. Ama yaşam boyunca da sürer.Daha öncede değinildiği gibi; araştırmalar CP’ lerin %50-60’ ında çeşitli düzeylerde zihinsel gerilik olduğunu, bunların %75’ inin orta ve ağır, %25’ inin ise hafif zihinsel engellilerin oluşturduğunu ortaya koymaktadır.
 
BEYİNSEL İNME/ CP ÇEŞİTLERİ:
Devimsel Yetersizliklerin Derecesine Göre;
1)   Spastisite(Spastik) : CP’ nin en yaygın olan çeşididir. Çeşitli araştırmacılar oranını %40-70 olarak göstermektedirler. Kas kontrolünün ve eşgüdümün sağlanamaması temel özelliğidir. Genellikle bacaklar kalçadan itibaren kasılmış, dizler içeri dönük ve bitişiktir. Bir ayak topuğu yerden kalkık, el bilekten kıvrık bir görünümdedir.
2)   Athetosis ( Athetoid) : Beyinsel inmelerin %15-20’ sini oluştururlar. Özellikle parmak ve bileklerde istem dışı sürekli hareketlilik/ titreme vardır.Athetoid özellikler çok değişkenlik göstermekle birlikte,genelde parmaklar uzun ve kıvrık, ayak parmakları içe dönüktür. Genellikle yutkunma ve salya sorunları da bulunur. Konuşmalarında sık sık artikülasyon bozuklukları görülür.
3)   Ataxia ( Ataksia) : %10 oranında tahmin edilmektedirler. Denge ve dik durmada gerilik ve eşgüdümsüzlük vardır. Ellerini açarak, ayaklarını bacaklarını birbirine sürterek ve bacakları oldukça açık olarak yürürler, sık sık düşerler. Konuşmaları yavaş, sözü çiğneyerek çıkarırlar, sesin şiddetinde ani düşüş ve yükselişler olur.
4)   Rigidity ( Rijiditi) : %5 civarındadır. İstem dışı bir gerilme olduğundan baston gibi dururlar. Spastisitenin 2 yönlü olduğu durum olarak da tanımlananabilir.Eğilmekte güçlük çekerler.
5)   Tremor : %5 civarında görülür. Bazı kaslarda istem dışı titreme (ritimli devinim) olur.
6)   Serabral Paralize çok karışıktır. Genellikle yukarıda açıklanan özellikler karışık olarak da görülebilir. Bunlara da Karışık Tip Serabral Paralize denmektedir.
Devimsel Yetersizliğin Oluştuğu Yere Göre CP;
1)   Monopleji (Monoparazi): Tek bir uzuvda inme vardır.Nadir görülür.
2)   Hemipleji (Hemiparazi): Aynı taraftaki uzuvların inmeden etkilenmesi durumudur. Oranı %35-40 civarındadır.
3)   Parapleji (Paraparazi): Sadece bacakların inmeden etkilendiği durumdur. Yaklaşık %10-20 oranındadır.
4)   Tripleji (Triparazi): İki bacakla bir kolda inme vardır. Nadirdir.
5)   Kuadrapleji (Kuadraparazi): Bacaklar ve kollar birlikte etkilenmiştir. Toplam CP’ lerin %15-20’ sini oluşturmaktadırlar.
6)   Dipleji (Diparazi): Bacakların kollardan daha çok etkilendiği durumdur. %10-20 orandadır.
7)   Çift hemipleji(çift hemiparazi):bacakların kollardan daha fazla etkilendiği quadripleji tarzı tutulumdur.
CP’ LERİN GEREKSİNİMLERİ VE İYİLEŞTİRME:
Tıbbi Hizmetler; kas, eklem ve sinirsel bozuklukların ilaç ve operasyonla düzeltilmesi ve iyileştirilmesi yoluna mutlaka gidilmelidir.
Fizyo Terapi Hizmetleri; CP’ nin yok ettiği güçler ve alanlar unutularak, var olan fiziksel güçlerin; araç desteğini de alarak, kullanılması ve geliştirilmesi sağlanmalıdır.
Psikolojik Hizmetler; özürlü oluşundan kaynaklanan korku, yaşama istememe, işe yaramazlık…vb. duyguların tanılanması, birlikte çözümler üretilmesi, ve kendi kendine yetebilme gücünün farkına vardırılması sağlanmalıdır.
Sosyal Hizmetler; özürlerinden kaynaklanan toplum içinde olma çekingenliklerinden çevresiyle ve ailesiyle kaynaştırılarak kurtulmasının sağlanması, aile eğitiminin mutlaka verilmesi ve sürekliliğinin sağlanması gerekir.
Eğitsel Hizmetler; Serabral Paralize’ li çocuklar, zihinsel düzeylerine uygun, okuma-yazma, aritmetik, sosyal bilgiler…gibi akademik öğrenme olanaklarından bireysel olarak yararlandırılmalıdır. Öz bakım becerisi eğitimini mutlaka almalıdırlar. Ayrıca bunlara boş zamanlarında rahatça ve zevkle yapabilecekleri birkaç beceri kazandırılmalıdır. Varsa konuşma bozuklukları düzeltilmeye çalışılmalıdır.
KAYNAKÇA:
1)       ÇAĞLAR, D. “Ortopedik Özürlü Çocuklar ve Eğitimi” Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Yay. 1976, Ankara.
2)       ERİPEK, S. “Zeka Geriliğ” Kök Yay. 2005, Ankara.
3)       ÖZYÜREK, M. “Bedensel Yetersizliği Olan Çocuklar” Karatepe Yay. Ankara.
4)       KANER, S. “Ortopedik Engelli ve Engelli Olmayan Erkek Ergenlerde Benlik Saygısı ve Beden İmajı” Makale, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Özel Eğitim Dergisi 2000/ 4.
5)       17. Ulusal Özel Eğitim Kongresi Notları, Çeşme 2007.
6)       2. Uluslar Arası Özel Eğitim Kongresi Notları, Marmaris 2008.
7)       MEB Özel Eğretim Kurumları Genel Müdürlüğü “Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Bedensel Engelli Bireyler Destek Eğitim Programı” 2008, Ankara.

YASAL UYARI: Haber sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız..
LÜTFE
N! İHLAS HABER Ajansının ve gazetemizin hakkınızda dava açmaması için kurallara riayet ediniz...

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  


   

  GAZETE MANŞETLERİ
  Nazilli Belediyesi
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  e-gazete
  KARİKATÜR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  ARŞİV
  Bumerang - Yazarkafe